Jegyzetek a pszichológia világából - Gáspár Álmos írásai

Pszichomorzsa

Pszichomorzsa

Az érzelmi intelligencia fejlesztése

Mit tehetünk a magasabb EQ érdekében?

2023. november 26. - Gáspár Álmos

Az érzelmi intelligencia fejlesztése magába foglalja a saját érzelmeink megértésének és kezelésének képességét, valamint a mások érzelmeivel való bánásmódot és azok megértését. A következőkben pontokba szedve mutatok be néhány tényezőt, melyek kiindulópontként szolgálhatnak az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez és javításához, ezáltal a nagyobb érzelmi tudatossághoz.

  • Önismeret: Érdemes elgondolkodni a saját érzelmeinken és megéléseinken. Próbáljuk őket megérteni és felismerni, hogy vajon mi váltja ki őket. Figyeljünk tudatosan a reakcióinkra a különböző helyzetekben és elemezzük ki azokat. Érdemes lehet naplót vezetni, amelyben feljegyezzük az érzelmeinket. Ehhez a nap különböző pontjain (2-3 óránként) írjuk fel, hogy éppen mit érzünk, mit csinálunk, fizikailag mit érzünk és milyen gondolatok vannak a fejünkben. Természetesen fontosak a megélt érzelmeinkkel kapcsolatos (múltbeli) történések is. Az érzelmi napló vezetésekor fejlődik az önismeret. Ezzel lehetővé válik az egyének számára, hogy jobban megértsék és kezeljék érzelmeiket, illetve érzelmi életüket. Az érzelmi napló egy személyes és rugalmas eszköz, melyet mindenki a saját igényeihez és preferenciáihoz igazíthat.
  • Önszabályozás: Az önszabályozás az érzelmek, kiváltképpen a kritikus szituációkban létrejövők esetében, kezelésében fontos. A magasabb fokú önszabályozás elősegíti az impulzív reakciók ellenőrzését és az érzelmi kitörések elkerülését. Olyan egyszerű stresszkezelési technikák is segíthetnek ebben, mint a három- (belégzés, szünet, kilégzés) vagy négyütemű légzés (belégzés, benntartás, kilégzés, légzésszünet), a meditáció, de akár a rendszeres testmozgás is. 
  • Motiváció: A reális és elérhető célok (rövid-, közép- és hosszútávúak egyaránt) nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az ember pozitív és reziliens maradjon. A belső motiváció erősödni fog azáltal, ha olyan célokat választunk magunknak, melyek összhangban vannak a saját értékeinkkel. Az elért célokon keresztül szerzett (állandó) önmegerősítés rendkívül pozitívan hat az érzelmi háztartásunkra, amely teret enged az EQ fejlődésének.
  • Empátia: Az értő figyelem és az aktív hallgatás, az őszinte (ítélkezés és tanácsadástól mentes) másik felé fordulás elősegíti a másik ember érzelmi világának megértését. Amennyiben képesek vagyunk elfogadni a másik embert, úgy jobban értjük a cselekedeteinek a mozgatórugóját és javulni fog a kapcsolat minősége. Gyakoroljunk saját magunkkal szemben is empátiát, ha egy-egy tettünk után rájövünk, hogy mégis máshogy kellett volna cselekedni, vagy ha bizonyos helyzetekben mást kellett volna mondani. Ne korholjuk magunkat olyan mondatokkal/gondolatokkal, hogy "Ezt megint elszúrtam!" vagy "Ez nem egyszerűen nem megy!". 
  • Folyamatos tanulás: Az önreflexió mellett a visszajelzésekre való nyitottság nagyban elősegíti, hogy a saját tapasztalatainkból és megéléseinkből tanuljunk. Figyeljük meg, hogyan kezeljük mások érzelmeit és, hogy mások mihez kezdenek a mi érzelmeinkkel. A másik emberek reakcióit vessük össze azzal a reakcióval, amit (korábban) feltételeztünk róluk. Figyeljük más emberek viselkedését, kommunikációját akár külső szemlélőként is és fogadjuk el azokat ítélkezés mentesen. Ismerjük fel a tényt, hogy nem vagyunk ugyan olyanok. Mindenki máshogy van összerakva! Ha van rá lehetőség olvassunk pszichológiai témájú könyveket és hallgassunk meg témába vágó előadásokat.
  • Tudatosság javítása: A tudatosság fejlesztésével képessé válunk a jelenben maradni, ezáltal jobban megélni az adott pillanatot. Ez előmozdítja az érzelmeinkkel való kapcsolódás sikerességét is. A mindfulness technikák és a meditáció bizonyítottan csökkentik a stresszt, fokozzák az érzelmi stabilitást és javítják a koncentrációt.
  • +1: Amennyiben van rá lehetőségünk vegyük körül magunkat érzelmileg intelligens emberekkel és lessük el, hogy ők mit és hogyan csinálnak. Kritikus helyzetekben idézzük fel, hogy vajon az általunk példaképnek gondolt ember miképp reagálna. Törekedjünk arra, hogy mi magunk is példaképpé válhassunk mások számára.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése véget nem erőfolyamat, amely magába foglalja az önreflexiót, annak gyakorlását és a hajlandóságot arra, hogy mind a sikerekből, mind kudarcokból tanuljunk. A következetes, elkötelezett és kitartó erőfeszítés hozzájárul az érzelmi intelligencia minőségének javulásához. 

Gáspár Álmos

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pszichomorzsa.blog.hu/api/trackback/id/tr8518255521

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása