Jegyzetek a pszichológia világából - Gáspár Álmos írásai

Pszichomorzsa

Pszichomorzsa

Szerelmi háromszög elmélet

Szerelem a szociálpszichológia tükrében

2023. október 28. - Gáspár Álmos

A mostani posztban újból a szociálpszichológia világából szeretnék bemutatni egy kifejezetten hétköznapi, mindenki számára ismerős témát: a szerelmet. A szerelem egy összetett és rendkívül sokrétű érzelem, amely évszázadok óta megragadja az emberi képzeletet. Pszichológusok, filozófusok, költők és még sokan mások egyaránt megpróbálták megfejteni a szerelem rejtélyeit, feltárva annak különböző formáit, megnyilvánulásait és mögöttes mechanizmusait. A szerelem megértésének egyik szélles körben elfogadott keretrendszere Robert J. Sternberg szerelmi háromszögelmélete. Az 1980-as évek végén kidolgozott elmélet átfogó és árnyalt modellt nyújt a szerelem különböző aspektusainak triádikus keretében történő vizsgálatára.

A háromszög elmélet

A modell szerint a szerelem három fő összetevőből áll, amelyeket egy háromszög csúcsaiként jeleníthetünk meg. 

  • Intimitás: A háromszög első csúcsa az intimitást jelenti, amely arra az érzelmi közelségre, egymással szembeni kapcsolatra és melegségre utal, amelyeket az egyének megosztanak egymással egy kapcsolatban. Az intimitás magába foglalja a személyes érzések, gondolatok és tapasztalatok cseréjét, ami a megértés, a szeretet elmélyüléséhez vezet. Ez képezi a szerelem alapját és döntő fontosságú a partnerek közötti érzelmi kötődés létrejövésének, illetve fennmaradásának elősegítésében.
  • Szenvedély: A háromszög második csúcsa a szenvedélyt jelöli, amely az egyének közötti intenzív fizikai és romantikus vonzalmat foglalja magában. A szenvedélyt a vágyak, az izgalom és az egymás iránti vágyakozás jellemzi. Megnyilvánulhat fizikai vonzalomban, szexuális vágyban, valamint az izgalom és a rajongás általános érzésében. A szenvedély szikrát és izgalmat ad egy kapcsolatnak, felpezsdíti és élvezetessé teszi azt.
  • Elkötelezettség: A háromszög harmadik csúcsa az elkötelezettséget jelképezi, ami a hosszú távú kapcsolat fenntartása és az azon való munka melletti elköteleződést jelenti. Az elkötelezettség magában foglalja a hűséget, az egymás iránti elkötelezettséget és azt a szándékot, hogy teszünk a kapcsolat jövőjéért. Jelzi a hajlandóságot arra, hogy a kihívások és akadályok ellenére együtt maradjunk és áldozatokat hozzunk a minőségi kapcsolatért

A szerelem különböző formái

Sternberg háromszögelmélete a szerelem hét különböző típusát mutatja be az intimitás, a szenvedély és az elkötelezettség különböző fokainak kombinálásával.

  • Jó barátság (initimitás +, szenvedély -, elkötelezettség -): Mély barátságot vagy szeretetteljes kötődést jelent romantikus vagy hosszú távú elkötelezettség nélkül. A szerelem ezen fajtája gyakorlatilag teljes mértékben nélkülözi a szenvedélyt és az elkötelezettséget.
  • Elsöprő szerelem (initimitás -, szenvedély +, elkötelezettség -): Ezt a nagyon intenzív érzést a magas fokú szenvedély jellemzi mindenfajta intimitás vagy elkötelezettség nélkül. Gyakran jár intenzív fizikai vonzalommal és izgalommal, de hiányzik az érzelmi kötődés vagy a hosszú távú elkötelezettség.
  • Üres szerelem (initimitás -, szenvedély -, elkötelezettség +): Az üres szerelmet az intimitás és szenvedély nélküli elkötelezettséggel írhatjuk le. Olyan kapcsolatot jelent, amely elsősorban a kötelesség vagy az elkötelezettség miatt tart ki, érzelmi vagy romantikus összetevők nélkül.
  • Romantikus szerelem (initimitás +, szenvedély +, elkötelezettség -): A romantikus szerelem az intimitást és a szenvedélyt ötvözi, de hiányzik belőle az elkötelezettség. A romantikus kapcsolat korai szakaszához gyakran társított szenvedélyes és érzelmileg intenzív szakaszt képviseli.
  • Baráti szerelem (initimitás +, szenvedély -, elkötelezettség +): A baráti szerelem egyesíti az intimitást és az elkötelezettséget, de hiányzik belőle a szenvedély. Mély érzelmi kötődést és hosszú távú elkötelezettséget jelent, leginkább a tartós barátságokra és hosszú házasságokra jellemző.
  • Vak szerelem (initimitás -, szenvedély +, elkötelezettség +): A vak szerelem a szenvedélyt és az elkötelezettséget ötvözi, de hiányzik belőle az intimitás. Gyakran jár gyors döntésekkel, például heves, forgószélszerű kapcsolatokkal vagy érzelmi közelség nélküli, rajongó elkötelezettséggel.
  • Kiteljesedett szerelem (initimitás +, szenvedély +, elkötelezettség +): A kiteljesedett szerelem, Sternberg szerint a szerelem ideális formája, amely kiegyensúlyozott és harmonikus módon ötvözi az intimitást, a szenvedélyt és az elkötelezettséget. Olyan teljes és kiteljesedett szerelmet képvisel, amelyre a legtöbb esetben az emberek vágynak. A szerelem ezen formáját idővel komoly kihívás lehet fenntartani.

Az elmélet jelentősége és hatása

Sternberg modellje értékes keretet kínál a szerelem összetettségének megértéséhez. Felismeri, hogy a szerelem nem egy monolitikus entitás, hanem egy többdimenziós konstrukció, amely idővel változhat és különféle alakokat vehet fel. A szerelem különböző típusainak és összetevőinek megértése segíthet az egyéneknek és pároknak abban, hogy hatékonyabban értékeljék és irányítsák kapcsolataikat. Az elmélet elismeri továbbá, hogy a kapcsolatok dinamikusak. Elképzelhető, hogy egy szenvedélyes, "romantikus szerelem" idővel "baráti szerelemmé" alakul. Pontosan ez történik, amikor a szenvedély kezdeti intenzitása alábbhagy, ellenben kialakul egy mély intimitás és magas fokú elkötelezettség.

Sternberg háromszögelmélete átfogó és lényegretörő perspektívát ad a szerelem természetéről és különböző megnyilvánulásairól. Az intimitás, a szenvedély és az elkötelezettség fontosságának felismerésével az egyének és a párok jobban megérthetik saját szerelmi tapasztalataikat, és képessé válnak hatékonyabban dolgozni az egészséges és teljes értékű párkapcsolatok kialakításán, valamint fenntartásán.

Gáspár Álmos

A bejegyzés trackback címe:

https://pszichomorzsa.blog.hu/api/trackback/id/tr10018236531

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása