A következő rövid írásomban a boldogságot, mint érzelmet szeretném egy kicsit körbejárni.
Már Arisztotelész megállapította, hogy az emberek mindennél jobban vágynak a boldogságra. A boldogság egy olyan átfogó érzelem, melyet önmagáért keresünk. Az egyéb céljaink - mint pl. egészséges életmód, biztos egzisztencia, vagy a szépség - azért fontosak, mert úgy gondoljuk, hogy általuk elérhetjük a boldogság állapotát. A boldogság egy olyan alapvető érzelem, amely a világ minden pontján, minden társadalomban és kultúrában megtalálható. A boldogság tekinthető egyfajta átfogó, összesítő érzelemnek is, mivel az élettel való általános elégedettséget, testi-lelki-szellemi jólétet is értjük alatta.
A pozitív pszichológia egyik atyja - Martin Seligman - szerint a boldogság nem csupán a mindenféle rövidtávú élvezetek, örömök, élmények összesége, hanem magában foglalja a személyes kiteljesedést, a „jó” és teljes életet is. Ezt az állapotot a személyes erősségek mindennapi használatával, gyakorlásával és kiterjesztésével tudjuk elérni úgy, hogy ezzel nem csak a saját, hanem a körülöttünk levők boldogságát is fokozzuk. Seligman szerint a boldogságra vonatkozó pozitív érzelmek három nagyobb csoportra oszthatók. Amennyiben az alábbi érzelmeket át tudjuk élni a cselekedeteinkkel kapcsolatban, akkor a tudati állapotunk a boldogság érzése felé fog elmozdulni.
- Múltra vonatkozó pozitív érzelmek: ebbe a csoportba tartoznak az olyan érzelmek, mint az elégedettség, kielégítettség, derű, büszkeség.
- Jelenre vonatkozó pozitív érzelmek: ezen érzelmeket két további csoportra oszthatjuk. Az érzékszervi élvezetek, testi örömök és élmények általában rövid távú „jó érzést” biztosítanak. Ezekkel szemben a kiteljesedések, olyan cselekedetek, melyeket szívesen végrehajtunk, melyek által valami „hasznosat és fontosat” teszünk.
- Jövőre vonatkozó pozitív érzelmek: ebbe a csoportba olyan érzelmek tartoznak, mint a hit, bizalom, magabiztosság, remény, önbecsülés.
A boldogságnak számos előnye van saját magunkra nézve. A pozitív érzések a negatív helyzetekkel való megküzdésben nagyon hasznosak, segítenek a nehézségek és elakadások leküzdésében. Mindazonáltal a nyilvánvaló fizikai jólléten felül ebben a lelkiállapotban megnövekszik az együttműködési képességünk, illetve a személyiségünk függetlenebbé és szabadabbá válik a külső hatásoktól. Ha pozitív életszemlélet árad magunkból, amiből a körülöttünk levők is rengeteget profitálhatnak ebből. Az alapvető optimista beállítottság mellett toleránsabbak, kreatívabbak, konstruktívabbak és nyitottabbak leszünk. Eredményesebbé válunk a tanulásban, problémamegoldásban, ezáltal növekedni fog a teljesítményünk az élet minden területén. A konfliktusainkat ügyesebben leszünk képesek menedzselni, melynek következtében a kapcsolataink is jobbá válnak. Úgy érezzük magunkat, mint aki szárnyal, mint aki nem a Földön, hanem néhány centiméterrel felette jár! Ezt az érzést bizonyára senkinek sem kell bemutatni!